Evakuačný rozhlas

Vytlačiť


Požiarny evakuačný rozhlas by mal byť dôležitou súčasťou každej väčšej budovy, výrobných, prevádzkových aj obchodných priestorov firiem, nákupných centier, tovární a iných objektov. Je súčasťou protipožiarnych systémov a slúži na informovanie užívateľov a návštevníkov objektov o nutnosti opustiť objekt v prípade ohrozenia zdravia a života, ako aj ujmy na majetku. Hlasovú informáciu o poplachu môže vykonať obsluha ohlasovne požiaru alebo sa spustí vnútorný digitálny záznamník a to v prípade kedy je požiarny evakuačný rozhlas prepojený s elektronickou požiarnou signalizáciou.

Rozhlas je možné využiť aj ako profesionálne ozvučenie priestorov pre vysielanie reklamných spotov, hudby a k príležitostným hláseniam informačných správ napríklad na letiskách, v kongresových halách, hoteloch, hypermarketoch a podobne.

Inštalácia evakuačného rozhlasu je povinná pokiaľ je predpísaný v zmysle požiarneho projektu vypracovaného požiarnym špecialistom. Realizovaný systém musí zodpovedať norme STN EN60849 a vyhláške č. 94/2004 Ministerstva vnútra SR, kde sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a používaní stavieb, v ktorých sa predpokladá pohyb viac ako 200 osôb.

Z technického hľadiska je riešený ústredňou, výkonnými zosilňovačmi, zdrojmi signálu ako sú mikrofón, tuner, CD prehrávač, digitálny záznamník, ďalej kabelážou a reproduktormi. Používa sa prevažne technológia 100V rozvodu z dôvodu zníženia strát na vedeniach. Aby takýto rozhlas spĺňal normy pre použitie ako požiarno evakuačný rozhlas, musí byť napríklad funkčný v prípade požiaru v objekte po stanovený počet minút. Preto sa napríklad inštalujú požiaru odolné káble a reproduktory, riadiace systémy a zosilňovače zas majú zálohované napájanie.

Realizácia ozvučenia objektov vyžaduje predchádzajúce praktické skúsenosti, ako aj teoretické odborné predpoklady. Naša spoločnosť Vám ponúka systémy ozvučenia od projekcie cez realizáciu až po servis a údržbu.

 

 

 

  atcom

dispecer logo

 

 

ALLNIS, s.r.o.
Tranovského 31
Bratislava 841 02
+421 903 97 11 67
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.