Kamerové systémy

Vytlačiť

 

Kamerové systémy sú v súčasnosti dôležitou súčasťou bezpečnostného systému. Využívajú sa na efektívnejšie stráženie, monitorovanie a vyhodnocovanie udalostí v monitorovanom objekte. Video signál, aj zvukový výstup z jednotlivých kamier, je možné ďalej spracovať a vytvárať záznam. Kamerový systém chráni Vás, Vašu rodinu a Váš majetok, či už súkromný alebo firemný.

Základnou funkciou kamerového systému je snímať, prenášať, zobrazovať a zaznamenávať obraz (prípadne aj zvuk) sledovaného priestoru, čiže monitorovať aktuálnu situáciu a poskytnúť vysvetlenia a dôkazy v prípade neočakávanej udalosti.

Výslednú hodnotu obrazu určuje kvalita a detailnosť snímku a preto je veľmi dôležité zvoliť také komponenty kamerového systému, ktoré zodpovedajú požiadavkám náročnosti aplikácie, veľkosti sledovaného objektu, spôsobu spracovania obrazu a prenosu signálu, odolnosti voči poveternostným podmienkam a pod. Všetky uvedené kritéria by potom mali jednoznačne určiť, či je pre daný objekt vhodná analógová alebo IP technológia, záznam na PC alebo DVR, kamery v prevedení antivandal, box, dome, PTZ kamery, s IR alebo LED prisvietením, s pevným alebo varifokalnym objektívom s automatickou clonou alebo zaostrením.

Na trhu je veľký výber kamerovej techniky v rôznej cenovej kategórii ako aj technickej kvalite. Kvalitné komponenty však nezaručujú aj bezproblémový chod systému. Dôležitou súčasťou je tak aj odborná montáž systému. Kamerové systémy nespadajú priamo pod zákon 473/2005 Z.z. o súkromnej bezpečnosti, tak ako zabezpečovacie zariadenia. No bude určite výhodou, pokiaľ montáž takéhoto systému vykoná osoba alebo firma ktorá má príslušnú licenciu vydanú PZSR. V prípade že musíte mať vypracovaný aj bezpečnostný projekt (smernicu), je to o to dôležitejšie. Treba si uvedomiť, že kamerový systém spadá pod zákon o ochrane osobných údajov a preto k tomu pristupovať zodpovedne, inak hrozia vysoké sankcie.

CCTV - Closed Circuit Television, čiže uzavretý televízny okruh, je systém zložený najčastejšie z kamier, monitorov, nahrávacích zariadení a kabelážnej infraštruktúry. Všetky tieto a aj ďalšie komponenty kamerového systému musia byť vhodne zvolené pre konkrétne riešenie.

Z pohľadu použitej technológie sa v súčasnosti používajú analógové a IP kamerové systémy. V praxi sa však môžeme stretnúť aj hybridným riešením, ktoré využíva analógovú kameru na snímanie obrazu, ale prenos je zabezpečený IP technológiou.

Analógové kamerové systémy

IP kamerové systémy

Legislatíva a kamerové systémy

 

 

 

  atcom

dispecer logo

 

 

ALLNIS, s.r.o.
Tranovského 31
Bratislava 841 02
+421 903 97 11 67
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.