logoiqhome    logohomecontrol    logotelemetry

Inteligentné elektroinštalácie

 

Pojem inteligentné elektroinštalácie sa za ostatné roky skloňuje čoraz častejšie. Ak plánujete stavať dom či budovu, alebo rekonštruovať nehnuteľnosť, treba sa určite zamyslieť či nie je už čas na nové riešenia a technológie. Je nezmysel aby bola budova technicky zastaraná už pri svojom vzniku. Už zavedenie jednoduchých prvkov automatizácie Vám môže priniesť zvýšenie pohodlia a úsporu nákladov.

Mnoho ľudí môže mať stále pocit že inteligentné elektroinštalácie sú drahé a komplikované. Môže sa to stať pri nevhodnom výbere a kombinácii rôznych automatizačných prvkov. Preto je vždy dobré poradiť sa pri výbere vhodného systému a zadefinovať si rozsah jeho činností. Našou snahou je, aby produkty a riešenia ktoré Vám ponúkame, zabezpečili komfort a efektívne hospodárenie s energiami i Vašim časom.

Inteligentné systémy umožňujú riešiť celý rad úloh, napríklad ovládanie vykurovania, klimatizácie, osvetlenia, stmievania, roliet a markíz, garážových brán a závor. Rovnako tak umožňujú prepojenie na zabezpečovacie a kamerové systémy, audio a video systémy, domové vrátniky. Ovládanie takýchto systémov môže byť lokálne cez rôzne zobrazovacie panely a ovládacie moduly, ale hlavne aj cez smart telefóny a tablety.

Samozrejme každá technológia niečo stojí, ale treba si uvedomiť že takáto investícia je dlhodobá. Televízor môžete vymeniť po 3 rokoch, ale užívanie domu či bytu sa plánuje na desiatky rokov. Pri porovnaní vstupných nákladov s konvenčnou elektroinštaláciou sú náklady na samotnú kabeláž často rovnaké. Investícia do riadiacich a zebrnicových prvkov je následne v takom objeme, v akom sa rozhodnete využívať funkcie systému. Rozumným návrhom a predprípravou je možné systém kedykoľvek dodatočne rozšíriť alebo upraviť.

Ako to funguje?

Pri klasickej elektroinštalácii je kabeláž vedená jednoducho, od ističa v rozvádzači ku svetlám, cez vypínače ktoré slúžia na zapínanie a vypínanie príslušného svetelného okruhu. Zásuvkové okruhy sú pripojene priamo od ističa bez vypínania. V prípade že chcem zapínať svietidlo z viacerých miest, alebo ovládať viac svetelných okruhov z jedného miesta, zvyšuje to pomerne značne, množstvo silových vodičov potrebných na elektroinštaláciu.

Pri inteligentnej inštalácii sa využíva dátová zbernica, ktorá je prepojená s riadiacim modulom a ďalšími rôznymi ovládacími modulmi pre ovládanie okruhov a zariadení. Na ovládanie sa používajú slaboprúdové tlačidlá alebo zbernicové ovládače pripojené na zbernicu. Jednotlivé svetlá, svetelné a zásuvkové okruhy a iné zariadenia, sa zapínajú a vypínajú na základe naprogramovaných pravidiel. Stlačenie jedného tlačidla tak môže mať niekoho rôznych funkcií. Ovládanie môže prebiehať aj na základe údajov z rôznych snímačov alebo na základe časových a kalendárnych nastavení, a podobne. Umožňuje to vytvárať aj rôzne centrálne funkcie alebo svetelné scény.

Samozrejme nie je to len o ovládaní svetiel a zásuviek. Je možné ovládať žalúzie a markízy, garážové brány, rovnako tak ovládať ventiláciu, klimatizáciu, kúrenie a to priamo vykurovaciu pec, alebo jednotlivé ventily. Inteligentný systém môže komunikovať aj s ďalšími zariadeniami ako sú zabezpečovacie systémy, alebo audio a video systémy.

Inteligentný dom znamená komfort, zábavu, bezpečie, skvelý dizajn a jednoduché ovládanie. Šetrí čas aj spotrebovávanú energiu, zjednodušuje a spríjemňuje život v dome, zvyšuje aj hodnotu nehnuteľnosti.

 

Výhody inteligentných systémov

 • jednoduchá inštalácia a zníženie množstva káblového vedenia
 • flexibilita - jednoduchšie zmeny či rozširovania aj po inštalácii
 • úspora energií a nákladov
 • komfort a pohodlie bez starostí, intuitívne ovládanie
 • maximálna bezpečnosť               

 

Možnosti inteligentných systémov

 • osvetlenie - lokálne, centrálne, alebo automatické ovládanie svietidiel, vytváranie svetelných scén,
 • žalúzie, rolety, markízy - možno ovládať manuálne alebo časovým programom, alebo tiež vďaka snímačom vetra, intenzity denného svetla a dažďa, ktoré napríklad v prípade zlého počasia uvedú tieniace prvky do bezpečnostnej polohy,
 • vykurovanie, vetranie a chladenie – vieme individuálne regulovať teplotu v jednotlivých miestnostiach,
 • tepelná pohoda - systémy vykurovania, chladenia, vetrania a ovládania žalúzií navzájom spolupracujú a zaisťujú príjemnú tepelnú pohodu pri optimálnom využití energií,
 • časové riadenie – umožňuje ovládať zariadenia podľa časových plánov alebo udalostí,
 • bezpečnosť – v prípade vlámania, požiaru, únik plynu alebo vody, dokáže systém tento stav včas rozpoznať a nahlásiť, počas dovolenky zas simulovať prítomnosti v dome,
 • riadenie spotreby energií - umožňuje využívať výhodné tarify pre výkonovo náročné spotrebiče, monitorovanie spotreby a možnosť vypínania jednotlivých spotrebičov či okruhov, riadenie výkonu kotla alebo klimatizácie podľa požiadaviek na dodávku tepla alebo chladu,
 • diaľkové ovládanie a vizualizáci – ako diaľkový ovládač Vám poslúži aj mobilný telefón alebo tablet, systém vám prezradí, ktoré okná alebo dvere a sú otvorené a z jedného miesta viete ovládať všetky funkcie domu, prezerať záznamy a udalosti, ovládať ozvučenie a hi-fi komponenty,

 

                            iqschema

                 

Domáca automatizácia

 

Moderné technológie nám pomáhajú pri práci a rovnako aj v domácnosti. Okrem štandardných spotrebičov ktoré nám slúžia pri všetkých bežných činnostiach, sú dnes dostupné aj ďalšie technológie ktoré dokážu priniesť väčšie pohodlie do života, ale aj úsporu nákladov.

Domáca automatizácia môže mať niekoľko úrovní. Základom sú jednoduché systémy ktoré môžu diaľkovo ovládať osvetlenie a spotrebiče, programovateľné zásuvky za nás zas vykonajú pravidelné činnosti. Náročnejší užívatelia môžu siahnuť po moduloch ovládaných cez mobilný telefón, ako sú rôzne GSM relé a GSM zásuvky.

Rozsiahlejšie systémy umožňujú riešiť celý rad úloh, napríklad ovládanie vykurovania, klimatizácie, osvetlenia, stmievania, roliet a markíz, garážových brán a závor. Rovnako tak umožňujú prepojenie na zabezpečovacie a kamerové systémy, audio a video systémy, domové vrátniky. Ovládanie takýchto systémov môže byť lokálne cez rôzne zobrazovacie panely a ovládacie moduly, ale hlavne aj cez smart telefóny a tablety. Hlavou systému je riadiaci modul, ale jednotlivé prvky pracujú aj nezávisle so svojou vlastnou inteligenciou. Preto takýmto systémom hovoríme inteligentná elektroinštalácia, alebo aj úsporná elektroinštalácia.

Našou snahou je, aby produkty a riešenia pre domácu automatizáciu a inteligentné inštalácie ktoré Vám ponúkame, zabezpečili komfort a efektívne hospodárenie s energiami i Vašim časom.

Priemyselná telemetria

 

Telemetriou rozumieme diaľkový zber a prenos údajov. V praxi sa stretávame so situáciou kedy potrebujeme na diaľku merať nejaké veličiny a stavy. Najjednoduchšie je tieto údaje previesť na elektrický signál a preniesť cez nejaké dostupné prenosové cesty. Z pohľadu známych existujúcich technológií, je obdobou takýchto systémov napríklad domáca automatizácia alebo monitoring vozidiel.

Často však potrebujeme sledovať a kontrolovať objekty a veličiny na ktoré bežne dostupné produkty nepostačujú. Pre tieto aplikácie je nutné siahnuť po rôznych priemyselne využívaných produktoch a systémoch. Takéto zariadenia majú väčšinou niekoľko vstupov ktoré dokážu sledovať zmenu stavu alebo analógovú veličinu z rôznych prevodníkov. Ako prenosovú cestu využívajú bežne dostupné káblové a GSM siete alebo internet. V prípade špeciálnych aplikácií to môžu byť aj rôzne rádiové prenosy na vyhradených frekvenciách alebo aj satelitné prenosy. Na krátke vzdialenosti sa zas môže využiť napríklad technológia Bluetooth alebo optický prenos v infračervenom pásme, prípadne laser. Môžu umožňovať aj spätnú väzbu, čiže ovládať nejaké pripojené zariadenie.

Vzhľadom na rozsiahle možnosti takýchto systémov a zároveň špecifické aj náročné podmienky v ktorých pracujú, je výber správneho systému dôležitou súčasťou prípravy projektu. Často krát je nutné vyrobiť zariadenie na mieru.

Realizácia telemetrického systému vyžaduje predchádzajúce praktické skúsenosti, ako aj teoretické odborné predpoklady. Naša spoločnosť Vám ponúka telemetrické systémy od projekcie cez realizáciu až po servis a údržbu.

 

 

 

  atcom

dispecer logo

 

 

ALLNIS, s.r.o.
Tranovského 31
Bratislava 841 02
+421 903 97 11 67
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.