Zónové ozvučenie

Vytlačiť

 

Viac zónové ozvučenie sa využíva na ozvučenie väčších priestorov ktoré sú členité alebo si vyžadujú rozdelenie do samostatných zón. Môžu to byť rôzne prevádzky ako reštaurácie a kaviarne, školiace a konferenčné priestory, úrady, hotely, benzínové čerpadlá, ale aj rodinné domy. Pre rozsiahlejšie priestory môžu byť tieto systémy aj súčasťou požiarno evakuačného rozhlasu.

Z pohľadu použitej technológie môžeme systémy rozlíšiť na 100V rozvody a profesionálne zvukové systémy.

Profesionálne zvukové systémy pre viac zónové ozvučenie a Multiroom riešenia pre rodinne domy, využívajú tzv. distribučné viac-kanálové zosilňovače. Na kratšie vzdialenosti, s použitím kvalitného kábla, je signál vedený priamo do reproduktorov a na dlhšie vzdialenosti sa využíva tzv. aktívna linka. Tú predstavuje samostatný zosilňovač alebo sieť zosilňovačov, umiestnených mimo distribučný zosilňovač. Ako zdroj signálu je možné použiť rôzne multimediálne prehrávače, CD/MP3/DVD prehrávače, tunery a multitunery, ale aj mikrofóny. Samozrejmosťou je lokálne ovládanie pomocou ovládačov prepojených zbernicou, ako aj pripojenie lokálneho zdroja signálu. Tieto systémy je možné začleniť do ďalších prvkov domácej automatizácie a inteligentnej elektroinštalácie.

                 multiroom-final-avatar2

 

Systém ozvučenia Matrix System

 

100V ozvučovacia technika sa využíva pri ozvučovaní interiéru alebo exteriéru vtedy, keď je vzdialenosť reproduktorov od zosilňovača značne veľká, rádovo niekoľko desiatok metrov až kilometrov. Zásadný rozdiel oproti klasickým audio zostavám je v tom, že sa používajú špeciálne koncové zosilňovače, ktoré disponujú napäťovým výstupom 100V. Vďaka tomu, že signál prenášaný po káblovom vedení má vyššiu napäťovú úroveň, je prúd zaťažujúci vedenie menší a tým na vedení vznikajú podstatne menšie straty. Takýmto spôsobom je možné výkonový nízkofrekvenčný signál efektívne prenášať aj na veľké vzdialenosti. Reproduktory alebo reproduktorové skrinky, ktoré sú napájané z takéhoto vedenia musia byť ale vybavené transformátorom. Transformátor prispôsobuje impedanciu reproduktorov, konvertuje napäťovú úroveň a v niektorých prípadoch umožňuje aj lokálnu reguláciu hlasitosti. Vďaka vysokej vstupnej impedancii transformátorov, je možné reproduktory na vedenie pripájať paralelne. V 100V ozvučovacích systémoch je často inštalované veľké množstvo reproduktorov, rozložených na veľkej ploche. Ich výkon je však malý,(max. do 10W) a počet reproduktorov je obmedzený výkonom koncového zosilňovača. Ako zdroje signálu sú používané bežné NF zariadenia ako sú tunery, CD/MP3 prehrávače, mikrofóny, digitálne záznamníky. V praxi sa stretávame s rozhlasovou ústredňou obsahujúcou viac koncových zosilňovačov a vďaka tomu môžeme vytvárať viac zónové ozvučovacie systémy. Niektoré rozhlasové ústredne a zosilňovače majú možnosť prepnutia aj na nižšie napätia (70V a 25V) alebo umožňujú priame pripojenie reproduktorov.

                         multiroom-rest

 

 

 

  atcom

dispecer logo

 

 

ALLNIS, s.r.o.
Tranovského 31
Bratislava 841 02
+421 903 97 11 67
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.