Prístupové systémy pre bytové domy

Vytlačiť

 

Vzhľadom na vysokú frekvenciu pohybu osôb v bytových domoch, je použitie prístupových systémov veľkou výhodou ako aj zvýšením bezpečnosti. Realizovať sa dá jednoduchými systémami, či už kontaktnou alebo bezkontaktnou technológiou. Aj pre bytové domy je možné integrovať prístupový systém priamo do audio a video vrátnikov. Pre zvýšenie bezpečnosti odporúčame systémy ktoré dokážu vykonávať záznam o vstupe a výstupe, ako aj možnosť napojenia na kamerový systém. V prípade viacerých dverí je možné nastaviť rôzne režimy a oprávnenia prechodu. Systém je možné rozšíriť aj o kontrolu a ovládanie výťahu.

 

Kontaktné systémy

Používajú tzv. Dallas čipy ako prenosové médium s unikátnym kódom. Systémy si nevyžadujú čítacie zariadenie, ale iba dotykovú plochu ku ktorej sa prikladá čip. Na trhu sú aj jednoduché systémy s možnosťou uložiť niekoľko sto užívateľských čipov, ktoré tak dokážu po priložení zopnúť výstupné relé. Pre náročnejšie aplikácie sú k dispozícii aj riediace jednotky s možnosťou pripojiť viac dotykových plôch a dokážu robiť záznam o vstupe a výstupe, umožňujú tiež správu systému cez PC, pripojenie viacerých jednotiek na jednu komunikačnú zbernicu. Integrované sú aj v niektorých domových vrátnikoch.

4fa60267 cip                  dek2401 dp               4fn17024-1                       0012012006

 čip Dallas     dotyková plocha s chráničkou     jednoduchý pristupový systém     sieťová riadiaca jednotka pre 2 plochy

 

Bezkontaktné systémy  

Bezkontaktné systémy využívajú technológiu RFID. Samotný čip je umiestnený v obale spolu s anténou vďaka ktorej prijme signál z čítačky a nasadne odošle čítačke svoj unikátny kód. Čítacie zariadenie tento kód následne vyhodnotí a výkonná príslušnú činnosť alebo ho pošle do nadradeného systému, číže riadiacej jednotky. Čipy môžu byť v rôznom prevedení, ako prívesok, karta, náramok, ale aj nálepka (využíva sa pri označovaní tovarov a podobne).

4dem4100d04034n001              pct.729-052.1            EM-ID-125khz-MIFARE-13-56mhz-RFID-Tag              karta       1250516925 80

                                                  rôzne prevedenia RFID čipov

 

Čítacie zariadenia môžu byť tzv. autonómne, čiže samotná čítačka obsahuje databázu oprávnených čipov a vykonáva príslušnú činnosť. Čítačky môžu byť kombinované aj s kódovou klávesnicou a rovnako tak integrované do domových vrátnikov. Pre náročnejšie aplikácie sa používajú jednoduché čítačky ktoré sú ale pripojené k riadiacej jednotke. Tieto jednotky môžu kontrolovať niekoľko dverí naraz a môžu sa použiť na kontrolu vstupu aj výstupu alebo iba na kontrolu vstupu. Umožňujú správu cez softvér a robia záznamy o vstupe a vstupe Viac riadiacich jednotiek je možné zosieťovať po zbernici RS485 alebo cez počítačovú sieť TCP/IP.

1486 s   access7a   W1A            bc2010                0042009005 tablo       dj 4t

jednoduché čítačky RFID čipov                       autonómna čítačka                  čítačky integrované do vrátnika

 

         0012012006                     bc800

sieťová riadiaca jednotka pre 2 čítačky             sieťová riadiaca jednotka pre 4 čítačky

 

1480 l

                                            príklad použitia riadiacej jednotky

 

Samotná kontrola dverí môže byť jednostranná alebo obojstranná. Podľa toho je nutné zvoliť aj správny typ zámku alebo zádržného systému. V prípade jednostrannej kontroly je možné použiť aj bežné dverové kovanie typu guľa - kľučka, ale v prípade montáže napríklad silových elektromagnetov, je nutné použiť výstupné tlačidlo. Netreba zabúdať aj na bezpečnosť celého systému a zabezpečiť mu zálohované napájanie a rovnako aj bezpečnostné tlačidlo na odstavenie systému v prípade nebezpečenstva, napríklad požiaru.

zdrojpow12               abk800a                   abk900a

zálohovaný napájací zdroj         výstupné tlačidlo                bezpečnostné tlačidlo

 

Vstupné dvere je možné ovládať pomocou bežných elektromechanických zámkov – otváračov. V súčasnosti sú ale rozšírené tzv. silové elektromagnety, ktoré pritiahnu dvere silou takmer 250 až 300kg. Ich prevedenie môže byť integrované do zárubne a rámu dverí alebo na povrch. Z estetického hľadiska je preto možné použiť aj dverové lišty ktoré obsahujú silové elektromagnety. Na trhu sú k dispozícii aj elektromotorické a elektromechanické zámky – dverové vložky.

oc basic big       30100b                 Sell-Electric-Dead-Bolt-Lock-SL-100               big                   f0219000114

jednoduché elektrické zámky, elektrický zámok so západkou,  silový elektromagnet,   dverná lišta s 2 elektromagnetmi

 

 

 

  atcom

dispecer logo

 

 

ALLNIS, s.r.o.
Tranovského 31
Bratislava 841 02
+421 903 97 11 67
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.