Viac o komunikátoroch

Vytlačiť

 

Medzi dorozumievacie zariadenia patria, zároveň tvoria aj samostatnú kategóriu, komunikátory (interkomy) pripojiteľné k pobočkovej ústredni alebo telekomunikačnej sieti. Najčastejšie použitie je komunikáciu medzi osobami v objekte, napríklad ako domové vrátniky. Hlavným prvkom takéhoto systému je len vstupná jednotka pripojená na nadradený komunikačný systém v objekte. Princíp činnosti je jednoduchý, inicializáciou vstupnej jednotky sa vytočí napríklad nejaká klapka, čiže konkrétny účastník v nadradenom systéme, podobne ako pri adresných domových vrátnikoch. Systém ponuka aj funkciu ovládania jedného alebo viacerých prvkov, napríklad elektrického zámku vo dverách. Vstupné jednotky môžu tiež obsahovať aj prístupový systém na bezkontaktné karty alebo kódový zámok, rovnako tak videokameru pre video-hovor.

Funkcionalita týchto systémov je závislá hlavne na nadradenom systéme. Preto je napríklad možné presmerovanie hovoru na iného účastníka alebo na externé číslo v prípade neprítomnosti. Tieto systémy sú určené hlavne pre objekty s väčším počtom účastníkov, napríklad firiem či kancelárií. Pri systéme s viacerými účastníkmi je vstupná jednotka vybavená takým počtom tlačidiel, koľko je v systém užívateľov alebo je možné voliť účastníka systému pomocou kódu na klávesnici. K dispozícii je aj výber rôznych prevedení, napríklad s displejom, antivandal alebo do náročných priemyselných podmienok.

Z pohľadu použitej technológie môžeme rozdeliť komunikátory na

  •       analógové
  •       IP (VoIP)

 

Špeciálnu kategóriu tvoria výťahové komunikátory.

 

Analógové komunikátory sú v podstate špeciálne analógové telefóny ktoré je možné pripojiť k pobočkovej ústredni, k verejnej analógovej telefónnej linke, alebo inému zariadeniu poskytujúcemu štandardnú analógovú linku, ako napríklad GSM brána.

Digitálne IP komunikátory prinášajú rad ďalších výhod a možností použitia. Samotný komunikátor je špeciálny IP telefón ktorý je možné zapojiť do lokálnej počítačovej sieti, alebo priamo na internet. Jeho ďalšie následné nastavenie určuje spôsob komunikácie, najčastejšie ako účastník lokálnej pobočkovej IP ústredne, alebo s využitím externého VoIP účtu. Prichádzajúci hovor alebo video-hovor tak môžete prijať napríklad aj na svoj mobilný telefón kdekoľvek na svete.

Výťahové komunikátory umožňujú, prioritne, tiesňovú komunikáciu z kabíny výťahu na pracovisko technickej podpory, ako napríklad 24h servis alebo servisný dispečing budovy. Zabezpečujú tak komunikáciu osôb vo výťahu pri technickej poruche alebo v inej nebezpečnej situácii. Musia spĺňať požadované normy EU. Pripojiť sa môžu na nadradený systém v budove (pobočkovú ústredňu), na verejnú telekomunikačnú sieť alebo na GSM bránu. Umožňujú volania na prednastavené tel. čísla, rovnako tak aj spätné volanie.

 

2N Helios analógové komunikátory

IP komunikátory 2N Helios

 

 

 

  atcom

dispecer logo

 

 

ALLNIS, s.r.o.
Tranovského 31
Bratislava 841 02
+421 903 97 11 67
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.